Znak Města Znojma  

Jsem člověk
 

Jsem člověk, který má jméno

 

JAN

  • jméno populární prakticky po celých tisíc let naší české existence. V minulých desetiletích i staletích nikdy nevypadlo z první desítky oblíbenosti jmen, v současné době je třetí.

  • má dvě výchozí, trochu odlišné podoby. Řeckou Ióannés a latinskou Johannnes. Obě však vycházejí z Bible, z hebrejského jména Jóchánán. Toto jediné slovo (jako tak mnohá židovská jména) obsahuje vlastně celou větu: "Bůh je milostivý."

  • od tohoto křestního jména vzniklo na šest stovek různých příjmení (Janda, Jandák, Jandásek, Jandera, Janeček, Janků, Janoušek, Janouch, Janíček, Janík, Jansa…).

 
BLAHA

  • v ČR je 1 654 Blahů (dle databáze Ministerstva vnitra ČR, statistika četnosti příjmení, rok 2014).

  • příjmení vzniklo z osobního jména Blahoslav. To není originální slovanské jméno, obecně se má za to, že jde o kalk, doslovný překlad, latinského Benedikta. Benedictus je složený výraz z bene = dobrý, dobře a dictus = řečený. Doslovný překlad by tedy zněl "dobrořečený", běžně se však uvádí "blahoslavený", někdy dokonce i "požehnaný".

  • patří mezi skupinu příjmení, jež byla odvozena ze jmen osobních či křestních (tato kategorie je vůbec nejpočetnější, obsahuje plnou třetinu našich příjmení).

 

 

Jsem člověk, který má velkého koníčka

 
          Tou je genealogie – pomocná věda historická zabývající se příbuzenskými vztahy mezi lidskými jedinci, a to posloupností, vývojem a příbuzenstvím v rámci jednotlivých rodin a rodů. Název byl odvozen z řeckého genos (lat. genus) znamenající rod nebo rodina.

 
          Zpracoval jsem historii Blahova rodu od druhé poloviny 17. století. Myslím si totiž, že kdo zná své předky, je ukotven, nežije ve vzduchoprázdnu. Nejedná se pouze o základní statistické údaje z matrik, ale i o různé okamžiky a pěšinky života Blahových generací. Na ukázku přikládám úryvek ze vzpomínek (uvedeno v původním nářečí) dvou mladých děvčat z Plavče, Marie Urbánkové a Marie Blahové, která byla poprvé sama ve Znojmě (událo se roku 1900, vypravuje Marie Urbánková).

 
          "Tak sme se z Mary doraděle, že se nekeró nedělo do města vepravime. Šak už nám šlo na štrnásté rok a dělat sme mosele jako velky, tak teda co. Matke nam to dovolele… To sme tenkrát hožile. Všemo sme se ďvile, všechno nám belo k smichu. Že bechme take me bele nekomo k smicho, to nám aň nenapadlo. Tahlo na jedenástó dež sme se cely hosmity horaděle, že už teda pudem dom. Dež sme přšle k horň bráně. Tam stál dvá mozci a čekál na métnyho. Dež se ho nemohl dočkat, tak nechál nejaky peňze na vokynko ležet a povidal jeden drohymo: šak von s to veme a vodešl. Bele sme zvědavy kdo se to má vzit. Nevěděle sme, že se tam vebirá méto. Mary zjistěla že só to dva grécare. Za te be bél akorát koňské párek povidala Mary kerá žádné špás nepokazela. Dež žádné nešel a peňze ležele furt na vokynko, Mary je čapla a povidala se smichem: má to vzit negdo hiné a už metla do holce naproť ke koňckymo řezňkovi… Za městem sme se vo párek rozdělele a s choť sme jé snědle… Cestó sme se pak doraděle že se žádnymo nezminime vo tom, co sme provedle. Bévalo be belo zle jak ho nás tak ho Blahu."
 

 
Jsem člověk, který má úctu a pokoru k životu

 
          Nejsem věřící. Věřím, že člověku se vrací to, co dává. Přestože se nepřikláním k žádnému náboženství, plně si uvědomuji fakt, že naše kultura se více než tisíc let odvíjí a buduje jako kultura křesťanská. Také naše etické myšlení ve značné míře spočívá na židovsko-křesťanské tradici a zásady shrnuté v Desateru jsou obecně přijatými zásadami. Přečíst si Bibli považuji za důležité, patří to k dobré pověsti každého vzdělaného člověka. Z historie víme, že do Znojma se kniha knih dostala za Velkomoravské říše (hradisko na Hradišti) v cyrilometodějském překladu do staroslověnštiny (čtvrtý biblický jazyk - vedle hebrejštiny, řečtiny a latiny). Jsem hrdý na to, že právě tehdejší obyvatelé Velké Moravy a naši znojemští předchůdci si mohli přečíst Bibli ve svém národním jazyce.
 

 
Jsem člověk, který má své klady i zápory

 
          Jsem tvor chybující. Chyb, kterých jsem se dopustil, je celá řada. Pokud neděláte chyby, nežijete. Existují dvě věci, které je nutné si zapamatovat: nikdy neudělat stejnou chybu dvakrát, vždy své chyby uznat a snažit se je napravit.

 
          Na ostatní lidi se snažím dívat z jejich vlastního pohledu a používat přitom klíč tolerance a neodsuzování. Je jedno, jestli je člověk bílý, černý, žlutý, fialový…, homosexuál, HIV pozitivní, postižený, mimořádně nadaný, jiného náboženství, cizinec… Důležité – co to je za člověka, jak se chová ke svému okolí. Každý člověk má svoji cenu. A každý z nás je originální, jedinečná osobnost.
 

 
Mé životní krédo jako člověka
Člověk žije krásný život tehdy,
když čerpá životní sílu
z rodinných kořenů.

 

 
Copyright © 2010-, Mgr. Jan Blaha; designed by Pavel Šafránek